Livet efter semestern

Nu är semestern slut och det är dags att återgå till det mera inrutade, stillasittande ”vardagslivet”. Från att ha varit fysiskt aktiv varje dag i fyra veckor ska jag sitta stilla på en kontorsstol, det tar någon vecka att vänja sig. Samtidigt är kvällarna fortfarande långa och det finns tid på kvällarna och helgerna att ge sig ut på olika turer.

Idag har jag förmånen att få tillbringa eftermiddagen och kvällen i Tärnaby. Det är jobb som gäller på dagarna men ikväll hann jag med en tur upp på Laxfjället.


Det har blivit dåligt med löpning i sommar, vilket kändes på väg uppför, men när det planade ut var det fantastiskt skönt att studsa fram över den mjuka myrmarken.

Då även Anders är på jobbresa fick Rossi följa med mig idag och jag fick sällskap på fjället.


Den första snön har redan fallit och jag börjar längta efter vintern. Först har vi dock de långa sensommarkvällarna och en höst att fylla med aktiviteter. För även om vardagen är tillbaka är det viktigt att hinna med det som man tycker är kul och det som ger lite extra energi.

Håll koll på vår Instagramsida för mer inspiration om aktiviteter. @aventyrslust

/Susanne

Hemavan Tärnaby

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s